Skip to main content

Logo for N.C. Cooperative Extension N.C. Cooperative Extension Homepage

Honorary/Charter Membership

Honorary Members

Year Approved Honorary Member
2019  Kay Evans – Orange County – NC
Risha F. Griffin – Perquimans – NE
Sheilia Griffis – Carteret – SE
Sandy Kanupp – Campus
2018 Janice Dotson
2017 Pam Brylowe
Joyce Dorsey
2016 Christine Austin
2015 Janet Mabry – SC
Susan Graham – Campus
2014 Faye Black – NE
Dianne Scarboro – SC
Melanie Storey – NE
2013 Carolyn Bagley – Vance County
Vicky Isles Merritt – Campus
Vicki Pettit – Campus
Ruth Ann Pope – Anson County
Rebecca T. Ritch – Caldwell County
Devona H. Wooten (Beard) – Campus
2011 Linda Brulet – Columbus County
Linda Cahoon – Campus
Nancy Miller – Catawba County
2010 Susan Brame – Campus
Sharon Carter – Buncombe County
Doris Burgin – McDowell County
Martha Cochran – Buncombe County
Juanita Dotson – Buncombe County
Lorene Poole – McDowell County
Patsy Richardson – Gaston County
Dorothy (Charlotte) Simpson – Campus
2009 Jenny Wilson – Alamance County
MarySue Wright-Baker – Currituck County – NE
2008 Connie Bass – Iredell County
2007 Pearl Blount – Anson County
Thetis Williams – Robeson County
2006 Debbie Cox
Paula Pritchard
Brenda Conway
Marlene Struffi
Nancy Hodges
Carolyn Haycraft
Jean Green
2005 Mattie Angel
Anna D. Hall
Miranda Pope
2004 Lois Caison – Brunswick County – SE
Betty DeCamp – Pamlico County – SE
Nancy Payne Faulk – Alexander County – SW
Hilda Flowers – Jones County – SE
Carol Ann Hardee – Pitt County – NE
Gwendolyn Huddleson – Onslow County – SE
Gail Lail – Burke County – SW
Martha O’Pharrow – Jones – SE
Cynthia Potter – Duplin County – SE
Diana Reneau – Campus
Donna Warren – Campus
2003 Karen W. Whitley – Edgecombe – NE
Catherine F. Fields – Bladen County – SC
Mary Ann Winchell – Alexander – SW
2002 Linda McClintock – Camden – NE
Barbara McLean – Richmond County – SC
2001 Connie Wade Adams
Sylvia G. Edwards
Sylvia Smith
Berniece Deal
Dianne Rogister
2000 Lou Ella Daniels – Burke County – SW
Frances Oldham – Moore County – SC
Linda Creech-Shaw – Columbus County – SC
Louise Smith – Campus
Helen Miller – Orange County – NC
Patsy Sykes – Durham – NC
1998 Betsy Crews – Person County – NC
Anna Anderson – Halifax County – NC
1997 Dorothy M. Reeves – Columbus County – SC
1995 Evelyn Marks – Richmond County – SC
Helen Vann – Sampson County – SE
Daisy Smith – Wake County – NE
1994 Jean Johnson – Iredell County – Piedmont
Dot Kennihan – Campus
Betty Holmes – Rowan County – Piedmont
1993 Nora Smith – Richmond County
Maxine Rutledge – Iredell County
Betty Penland – Macon County
Louise Newsome – Martin County – NE
Frances Johnson – Chatham County
1992 Alma Jean Clark – Rutherford County
1991 Margaret Reynolds – Gaston County – SW
1989 Edna Nell Boone – Franklin County – NE
1986 Lucy Davis – Franklin County – NE
1984 Elizabeth Weaver – Iredell County
Lila Nelson Morris – Northampton County – NE
Phyllis Hayward – Wake County – NE
1983 Miriam James – NE
1982 Laura T. Pratt – Anson County – SW
Pauline Houston – Macon County – W
Cleo Grose – Rutherford County – W
Catherine Chase – Wayne County – SE
1980 Reba Hodges – NW
Frances Cobb – NE
1976 Eleanor Starnes – Durham County – NC

We would like to honor those Honorary Members who have passed on, whose guidance and leadership helped to steer this association to great heights!

Year Approved Honorary Member
2006

Joan Little

2005 Jean Miller
Cynthia Harrington
2002 Betty Cox – Chowan – NE
2001 Arnette C. Parker – NE
Sue Mills – posthumous
1999 Bea Clayton – Granville County
1998 Katherine Gillam – NE
Nancy Griffin – Union – SW

Mariah G. McPherson – Orange County – Piedmont
1997 Dorothy S. Johnson – Lincoln Co. – W. Piedmont
1996 Lula Faulkner Shipman – Bladen County – SC
1995 Edna Cline – Cabarrus County – Piedmont
Annie Hall – Sampson County – SE
Alene Williams – Cabarrus County – Piedmont
 1992 Cleo Geer – Polk County
Betty Harrington – Iredell County
1981 France O’Neal – Catawba County – SW
1980 Betty Dail – NE
1976 Edith Herter – Catawba County – SW – 1975

The Honorary Membership Nomination Form can be found by clicking the FORMS link in the left-side navigation menu.

Charter Members of NCCEAPA:

Western District

Anna K. Albertson
Nina Bagwell
Joan J. Caldwell
Sharon K. Carter
Martha Cochran
Lois Curtis
Anna M. Deweese
Juanita T. Dotson
Anna D. Hall
Fannie R. Hyde
Nancy Lunsford
Carolyn Robinson
Flora C. Wallin
Florence M. Woody

Northwestern District

Susie Drayton
Miriam W. Ridge
Faye W. Saunders
Nannie B. Scott
Roberta Underwood
Southwestern District Frances Blair
Linda M. Cannon
Alma Jean Clark
Edna B. Cline
Allene Cuthbertson
Gertrude Doster
Jane Ellington
Paula B. Farmer
Doris R. Forte
Claudia Ann Fox
Cleo J. Geer
Betty S. Greene
Cleo Grose
Betty Harrington
Edith C. Herter
Betty F. Homes
Geraldine Holmes
Sandra Smith Hopkins
Dorothy S. Johnson
Jean L. Johnson
Louise Keziah
Virginia Kluttz
Frances O’Neal
Nancy C. Payne
Sue A. Peele
Margaret Reynolds
Aleta G. Rollins
Claudia J. Roberts
Maxine Rutledge
Luba K. Smith
Elizabeth Weaver
Alene W. Williams

North Central District

Anna M. Anderson
Jean B. Bain
Frances J. Baker
Betty W. Bass
Carrie H. Bass
Barbara Jean Boddie
Edna Nell Boone
Donna Cannon
Alyce Ann Carter
Bea Clayton
Laura R. Clemmons
Betsy M. Crews
Mary Crutchfield
Lucy B. Davis
Katherine Dickerson
Virginia Lee Dickerson
Johnnie M. Edwards
Lucille S. Ennis
Lena T. Evans
Becky J. Griffin
Flora Jean Griswold
Phyllis P. Haywood
Essie W. Holder
Frances O. Johnson
Louvenia M. Kirby
Sara H. Landen
Mariah McPherson
Helen N. Miller
Lila Nelson Morris
Nancy V. Stainback
Eleanor W. Starnes
Patsy I. Sykes
Ernestine Talley
Karen W. Whitley
Ruth E. Williamson
Northeastern District Lillian K. Briggs
Helen P. Britt
Linda Buck
Mary E. Carstarphen
Sharron D. Carter
Betty P. Dail
Frances P. Fields
Marjorie P. Fields
Katherine M. Gillam
Miriam J. James
Mabel S. Jordan
Linda F. McMullen
Hilda E. Mitchell
Earla Moore
Louise Newsome
Marie W. Roberson
Myrtle Rountree
Betty R. Sawyer
Ruth Inez Smith
Mildred Spencer
Joan West
Wanda H. Williams
Southeastern District Emma Barfield
Chrystabelle Brown
Mildred K. Brown
Selena Bryant
Lois C. Caison
Linda Faye Casey
Katherine Chase
Dianne Creech
Jessie P. Ellis
Hilda Flowers
Joyce Henderson
Gwen Huddleston
Carol Joyner
Linda A. Lee
Edna Rose Lewis
Martha O’Pharrow
Wanda D. Pridgen
Katherine Rich
Betty C. Spain
Linda S. Varnum
Mary R. Vester

 South Central District

Janice Bissell
Pearl Blount
Katherine Crispin
Betty Hasty
Juanita Hight
Lula Faulkner
Catherine Fields
Becky Huffman
Sarah Kelly
Evelyn Marks
Alice McDiarmid
Frances W. Oldham
Mabel Pittman
Laura Pratt
Carolyn Rose
Virginia Simmons
Sara Simpson
Kathy Hussey Thomas
Ann Weeks
Thetis Williams